Víte jaký je rozdíl mezi balkónem a lodžíí?

Dnes mě při prohlídce oslovila klientka a položila mi otázku, jaký je vlastně rozdíl mezi balkónem a lodžíí?

Sranda, jak někdy základní pojmy, které by měl znát každý ze zkušených makléřů dokáží zamotat hlavu našim klientům a ruku na srdce, je to dobrý impuls, aby si člověk uvědomil, že ne každý klient je specialista na stavební problematiku.

Takže vás nebudu trápit složitými stavebními popisy a jen takto jednoduše.

Balkón je předsazen před obvodové zdivo nemovitosti (např. panelového domu) to znamená, že „přečuhuje“ dále většinou nemá střechu a boční stěny a ze tří stran je po obvodu ohraničen zábradlím. Narozdíl od lodžie, která je většinou utopena a má pevné boční stěny a stříšku.

Co se týče výhod a nevýhod, balkón je vystaven nepřízni počasí po celé své ploše a proto i jeho údržba a opravy bývají častější. Lodžie dnes bývají u většiny panelových domů zasklené a tím získáváte další část obytného prostoru a dochází k výrazným úsporám tepla. Ideální variantou je zateplený dům a zrekonstruovaná lodžie.

Věděli jste, že průměrná životnost v závislosti na použitém materiálu je u balkónu 20-30 let? I proto je důležité při prohlídce položit otázku jak je na tom nemovitost a kdy byla prováděna rekonstrukce lodžie, nebo balkónu.