Jak nepřijít o svou nemovitost a klidný spánek.

Co mě přimělo k napsání tohoto článku?

Stále častěji se setkávám u klientů s obavou, zda nemohou o svou nemovitost přijít. A jak se před takovým rizikem ochránit. Slyšeli jste již někdy, že člověk přišel podvodným jednáním o svou nemovitost?
Bohužel i takové věci se v dnešní době dějí. Nejčastěji dochází ke změně vlastnického práva, podvodníci využijí padělané listiny a převedou vaši nemovitost na katastru nemovitostí na nového majitele, tzv. bílého koně, který nemovitost následně prodá již majiteli, který nemá tušení, že se jedná o podvod. Dalším fíglem je např. zápis zástavního práva u vaší nemovitosti, následné získání úvěru u bankovní instituce a neplacení úvěru, které má za následek zabavení nemovitosti bankou.
Jste vlastníkem nemovitostí, nebo se dlouhodobě zdržujete mimo ČR?
Chcete mít klidné spaní? Nezoufejte. Katastr nemovitostí nabízí elegantní řešení, jedná se o Službu sledovaní změn údajů o nemovitostech, lidově takzvaného “hlídacího psa”. Je to jednoduchá aplikace, která Vám zašle upozornění do datové schránky, sms, nebo emailem, v případě návrhu změny právního stavu vaší nemovitosti, např. změny vlastnického práva, ale i zápisu věcného břemene apod.

Jak to celé funguje? Jednoduše, klikněte na tento odkaz https://ozs.cuzk.cz/OzsWAEWEB/login/login.do a vyplňte nezbytné údaje. Je možné sledovat de facto jakékoliv množství nemovitostí. Asi nejobvyklejší objednávka je kontrola do počtu 20 nemovitostí. Cenově tento tarif vychází na 200,- Kč. Což je příjemná cena za klidný spánek.
Ještě pár informací jak zřídit službu. Vzhledem k tomu, že je potřeba ověřit vaše věcné právo k nemovitostem, službu lze zřídit osobní návštěvou katastru nemovitostí, pokud máte datovou schránku, můžete jí také použít, nebo zaslat žádost s ověřeným podpisem na adresu katastrálního úřadu.
Kontrolu právního stavu vašich nemovitostí můžete využívat po neomezené období. Vyhnete se tak zbytečným starostem. Snad Vám tento článek pomůže a v případě dotazů vám rád poradím. Mějte krásný den.